Organizacja Pożytku PublicznegoPrzekaż 1% swojego podatku na szlachetny cel.

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej jest Organizacją Pożytku Publicznego uprawnioną do otrzymania 1% podatku dochodowego, wg aktualnego wykazu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. KRS: 0000039250

Czytaj całość »

Spotkanie Zespołu ds. Rodziny Komisji Przygotowawczej V SDT

28.12.2017 w Domu Rekolekcyjnym w Ciężkowicach odbyło się kolejne spotkanie Zespołu ds. Rodziny Komisji Przygotowawczej V SDT.
Zespół ten tworzą reprezentanci wspólnot oraz Ruchów i Stowarzyszeń działających w diecezji tarnowskiej na rzecz rodziny.
 
 
Podjęto dyskusję na temat szkicu ewentualnej przyszłej Komisji Rodziny V SDT. Próbowano wspólnie określić jej charakterystykę, zdefiniować cele, nakreślić jej strukturę oraz uporządkować propozycje tematów synodalnych dotyczących rodziny, które napłynęły z całej diecezji. 
 
Decyzją ks. bpa Andrzeja Jeża, pierwszy rok V SDT będzie poświęcony rodzinie. Zespół ds. Rodziny zastanawiał się więc w jaki sposób włączyć wszystkie wspólnoty o charyzmacie rodziny w przeżywanie tego szczególnego czasu. Szczegółowo dyskutowano na temat przyszłorocznego Święta Rodziny w Starym Sączu, które odbędzie się 17.06.2018. W kontekście pierwszego roku Synodu, nabierze ono szczególnego znaczenia dla wszystkich rodzin w diecezji oraz wspólnot służących rodzinie. 
 
Spotkanie odbyło się w radosnej atmosferze, poczuciu budowaniu "Wspólnoty Wspólnot" oraz pełnym zrozumienia dzieleniu się przemyśleniami i doświadczeniem. Ufamy, że stanie się ono pięknym wprowadzeniem do wspólnego podążania synodalną pielgrzymką wiary w odkrywaniu Ewangelii rodziny.
 
ks. Piotr Cebula 

Informacje o diecezjalnym Święcie i Rodziny

W niedzielę 19 czerwca br. diecezja tarnowska przeżywać będzie po raz kolejny Diecezjalne Święto Rodziny. Stanie się to okazją, by idąc za zachętą papieża Franciszka, na nowo uświadomić sobie, iż „na mocy sakramentu małżeństwa każda rodzina staje się dobrem dla Kościoła” (Amoris Laetitia, 87).

Będzie to dzień szczególnej modlitwy za rodziny i z rodzinami we wszystkich wspólnotach parafialnych. Zostaną odprawione Msze Święte za rodziny, małżonkowie odnowią przyrzeczenia małżeńskie, odbędą się festyny i spotkania integracyjne.

Centralne obchody Diecezjalnego Święta Rodziny odbędą się w Starym Sączu przy Ołtarzu Papieskim. Rodziny będą w tym szczególnym miejscu przywoływać orędownictwa św. Jana Pawła II - Papieża Rodziny oraz św. Kingi, która zostanie uroczyście ogłoszona patronką Starego Sącza.

Czuwanie przed Eucharystią rozpocznie się o godz. 10.30. O godz. 11.00 będzie celebrowana Msza Święta sprawowana w intencji małżeństw i rodzin przez bp Jana Wątrobę (Biskup Rzeszowski i przewodniczący Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski). Oprawę muzyczną Liturgii zapewni Chór Parafialny im. bł. Ks. Jerzego Popiełuszki w Marcinkowicach, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Nowym Sączu oraz Miejska Orkiestra ze Starego Sącza.

W tym roku do Starego Sącza szczególnie zaproszeni są małżonkowie przeżywający jubileusz zawarcia sakramentu małżeństwa. W czasie uroczystości małżonkowie odnowią swoje przyrzeczenia małżeńskie. Na zakończenie Ks. Biskup odznaczy rodziny wyróżniające się przeżywaniem miłości małżeńskiej i rodzicielskiej diecezjalnym medalem „Dei Regno Servire” – w służbie Królestwu Bożemu.

Wspólne świętowanie kontynuowane będzie w czasie Festynu Rodzinnego organizowanego przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej oraz Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu. W czasie festynu przewidziano zabawy i konkursy dla dzieci i rodzin, występy zespołów muzycznych, degustacje potraw regionalnych oraz wiele innych atrakcji. Organizatorzy zatroszczyli się o przygotowanie wielu cennych nagród w konkursach oraz w loterii fantowej - wygrać można m.in. pralkę, robot kuchenny i rower. Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe ufundowało pielgrzymkę dla małżonków a Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu weekend w wilii Pogoń w Krynicy.

W czasie Festynu wystąpią: laureaci dziecięcego sądeckiego festiwalu Skowroneczek, zespół Wzgórze Syjon z Czchowa, formacja Mrowca Band z Szaflar. Specjalnie dla dzieci przewidziano spektakl „Muzyczne podróże Wiolinki i Bemola”. Gwiazdą festynu będzie w tym roku zespól WAWELE z Janem Wojdakiem.

 

Wspólne świętowanie rodzin wspierają:

Burmistrz Starego Sącza

Starosta Nowosądecki

Firma Wiśniowski

 

SPONSORZY:

Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Urząd Miasta Stary Sącz

Dom Pielgrzyma OPOKA

Firma WIŚNIOWSKI

Sądeckie  Wodociągi

Tarnowskie  Biuro Pielgrzymkowe

Firma PIWNICZANKA

Restauracja GALICYJSKA  w Brzesku

Firma LASKOPOL

Urząd Miasta  Nowy Sącz

Starostwo  Powiatowe w Tarnowie

Urząd Miasta Tarnowa

Urząd Miasta Limanowa

 

PATRONAMI MEDIALNYMI SĄ:

RDN Małopolska, RDN Nowy Sącz,

Gość Niedzielny

 

ORGANIZATORZY:

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej

Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II w Starym Sączu

Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Kurii Diecezjalnej w Tarnowie

 

Organizatorzy serdecznie zapraszają Wszystkich do wspólnego świętowania Diecezjalnego Święta Rodziny na starosądeckie Błonia przy Ołtarzu Papieskim w niedzielę 19 czerwca!

DIECEZJALNE ŚWIĘTO RODZINY

Pielgrzymka w Roku Miłosierdzia i Walne Zgromadzenie SRK DT

W sobotę 16 kwietnia 2016 roku odbędzie się pielgrzymka członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej w Roku Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. Przejście przez Bramę Miłosierdzia w Katedrze tarnowskiej rozpocznie się modlitwą pod pomnikiem św. Jana Pawła II o godz. 11.30. Mszy Świętej sprawowanej w bazylice katedralnej o godz. 12.00 przewodniczył będzie ks. biskup Stanisław Salaterski.

Pielgrzymkę poprzedzi Walne Zgromadzenie Delegatów Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej. Rozpoczęcie spotkania planowane jest na o godz. 9.30.

Zarząd Główny SRK DT serdecznie zaprasza do udziału w tych wydarzeniach członków Stowarzyszenia.

DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA W DIECEZJI TARNOWSKIEJ

W poniedziałek 4 kwietnia w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego wspólnota Kościoła przeżywać będzie Dzień Świętości Życia. Przypomina on, iż życie jest darem samego Boga, który winniśmy doceniać i strzec oraz ma inspirować do różnorodnych inicjatyw służących życiu.
Z tej okazji w wielu parafiach diecezji tarnowskiej wierni podejmą dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Duchowa adopcja polega na przyjęciu w modlitewną opiekę jednego dziecka, którego życie jest zagrożone. Przez dziewięć miesięcy odmawia się jeden dziesiątek różańca oraz specjalną modlitwę, w której poleca się poczęte dziecko oraz jego rodziców prosząc, aby przyjęli je z miłością i dobrze wychowali.
W ramach diecezjalnych obchodów Dnia Świętości Życia biskup tarnowski Andrzej Jeż będzie celebrował w poniedziałek 4 IV o godz. 18.30 Mszę Świętą w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej. Eucharystię poprzedzi modlitwa do św. Gerarda patrona matek oczekujących potomstwa – początek o godz. 18.00.